Saç Koparma Hastalığı

Randevu için Arayın


Kişiyi saçlarını ya da kıllarını yüzey derisinden ayıracak şekilde çekmeye zorlayan bir saplantı ya da karşı konulamaz bir dürtü olarak tanımlanan bu hastalığın tıptaki adı trikotillomanidir.

Saç, kaş, kirpik ya da diğer vücut kıllarını koparma davranışı öncesinde kişi rahatsız edici bir gerginlik yaşar. Kıl koparmak için giderek artan isteği kılı kopardığı zaman yerini kısa süreli rahatlamaya bırakır. Her ne kadar hastalık çocukluktan yaşlılığa her yaşta görülebilse de genellikle 12–13 yaşlarında ergenliğe geçiş döneminde başlar.

Kızlarda daha fazla görülmekle birlikte bıyık sakal koparan erkeklerin de sayısı az değildir. Fakat kadınlar koparma sonrası başta beliren kelliği saklamakta zorluk çektikleri için tedaviye daha sık başvururlar. Trikotillomaniye sık olarak depresyon, kaygı bozuklukları, alkol ve madde kullanımı ve diğer dürtü kontrol bozuklukları eşlik eder.

Tedavide saç yolma davranışını tetikleyen faktörleri tespit ederek bu davranışı değiştirme ya da ya da bu faktörlere yanıt olarak verilen saç yolma davranışını önlemeye yönelik becerileri hastalara öğretme hedeflenir. Kişiden hangi gün kaç tel kıl kopardığını, koparmayı tetikleyen davranışlar, ilişkili duygu ve düşünceleri kaydetmesi istenir.

Kimi zaman kıl koparmayı fiziksel olarak engelleyecek parmak bandajları, bereler de kullanılır. Çünkü kıl koparma çoğu zaman farkına varılmadan, otomatiklik kazanmış halde yapıldığı için bu fiziksel engeller ve kayıtlar kişinin kıl kopardığını fark etmesini sağlayacaktır. İlaç tedavileri de hastalığın belirtilerini hafifletir.

Tedavide antidepresan ve antipsikotik ilaçlar kullanılabilir. En etkili tedavi yöntemi ise ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte uygulanmasıdır. Saç yolma davranışı, uzun sürede kafada çeşitli alanlarda kelliğe neden oluyor.

Bu süreçte kelliğe kadar gidildiğinde tekrar saçların çıkması maalesef mümkün olmuyor. Bunun için saçları tekrar çıkartan tedaviler yetersiz kalıyor, özellikle kadınlarda. Biofrench protez saç sistemi ile saç koparma hastalığı sürecinde saçsızlık sorununa kesin çözüm sunuyoruz.

Bunun artı yönü kişinin kendi saçına artık zarar vermemesi. Ayrıca saçsız olan bölge ne tarafta olursa olsun kolaylıkla Biofrench protez saç uygulaması yapılabilir. Kullanımı da kendi saçının rahatlığında olduğu kadar kolaydır.

WhatsApp WhatsApp Uzman Destek