Saç Hastalıkları

Randevu için Arayın


SAÇ HASTALIKLARI

Saç, kafa derisindeki keratin uzantılara denir. Saçın anagen (uzama), telogen (dinlenme) ve katagen (dökülme) evreleri bulunmaktadır. Anagen evresinde dökülmeye anagen effluvium; telogen evrede dökülmeye telogen effluvium denir. Anagen effluvium genellikle kanser ilaçlarına bağlı ve ateşli hastalıklardan sonra görülür. Telogen effluvium ise tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, demir, B12, folik asit, çinko eksikliği gibi durumlarda görülür. Herhangi bir elementin eksikliği durumunda bu element ilaç olarak verildiğinde saç dökülmesi durur. En güç tedavi tiroid hastalıklarına bağlı saç dökülmesindedir. Tiroid hastalığının tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar da dökülmeye neden olurlar. Günde 100 tel saç dökülmesi doğaldır, ancak bunun üstündeki dökülmeler patolojik sayılır. Anagen ve telogen effluviumda açılma olmaz ancak seyrekleşme yaygındır.

ALOPESİ

Saç dökülmesi ile birlikte kel alanlar görülmesi alopesi areatada ve androjenik alopeside olur. Alopesi areatada saçlı deride veya sakal bölgesinde yuvarlak kel alanlar görülür. Hatta ilerlemiş şeklinde tüm vücut kılları, kaş, kirpik dökülebilir. Otoimmün bir hastalıktır. İmmün sistem yalnışlıkla kendi kıllarına karşı savaş açmakta ve yıkım yapmaktadır. Otoimmün diyabet ve tiroid hastalıkları ile beraber görülebilir. Alerjik bünyeli kişilerde ve ensesinde şarap lekesi şeklinde damar beni bulunanlarda hastalık çok agressif seyreder ve tedaviye dirençlidir. Bunlar dışında kortizon tedavisine yanıt iyidir.

Androjenik alopesi erkek tipi kellik olarak ta isimlendirilen genetik bir hastalıktır. Erkek tipi dememize rağmen nadiren kadınlarda da görülür. Ailesinde androjenik alopesi olanlarda daha sık görülür. Alın saç çizgisinin özellikle şakaklardan geriye doğru çekilmesi ile başlar. Daha sonra tepe bölgesindeki saç telleri ayva tüyüne dönüşür ve nihayet tepe bölgesi tamamen kel kalır.

SAÇ GRİBİ

Halk arasında saç nezlesi olarak bilinen bu hastalık rapunzel ya da prenses hastalığı olarak da adlandırılır. Saç gribinin en belirgin belirtisi saç köklerinde ağrı, yanma gibi rahatsızlıkların görülmesidir. Önlem alınmadığı zaman ileri dönemlerde saç diplerinde yara ve saç dökülmeleri meydana gelir. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için saçlarınızı yıkadıktan sonra kurulamadan dışarı çıkmayın.

KAFA DERİSİ KAŞINTISI

Kafa derisindeki kaşıntı saç altında meydana gelen iltihabi enfeksiyonun bir belirtisidir. Özellikle yetişkinlerde görülür. Kaşıntı ilerledikçe kafa derisinde kızarıklıklar meydana gelir. Saç derisinin yapısı bozulur. Bunun nedeni saçınızda kullandığınız bakım ürünlerinin içindeki maddeler saçınız da alerjik bir etki bırakmış olabilir. Doktora gitmediğiniz sürede kaşıntı sonucu kafa derinizde ikincil enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları meydana gelebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

KEPEK PROBLEMİ

Kepek saç derisinin pul pul beyaz taneler halinde dökülmesidir. Saç derisi küçük pullar halinde kabarır, kopar ve saça karışır. Ölü derideki hücreler, her gün deriden atılır. Saçta Kepek oluşumun nedeni stres, güneş yanıkları, dış etkenlerdir.

 

WhatsApp WhatsApp Uzman Destek