Alopesi Hastalığı

Uzman Ekibimizi Ara!


Alopesi areata ya da halk arasında ki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.

Saç kıran (Alopesi Areata) vücudun kendisinin yaptığı pek çok hastalıktan biridir. Vücut savunma hücreleri mikroplarla uğraşacağına kendi kıl hücrelerini saldırır ve tutulan bölgede para şeklinde dökülmeler şeklinde belirtilerle kendini gösterir.

Hastaların çoğunda belli alanlarda dökülme olurken bazı hastalarda ise tüm saç (alopesi totalis) veya tüm vücut kılları (alopesi üniversalis) dökülebilir. Dökülme öncesi deride herhangi bir kızarıklık, kepeklenme veya su toplama gibi ön belirtiler görülmez.

Saç dökülmesinin nedenleri halen tam olarak bilinmemekle beraber, genetik yatkınlık, immümolojik faktörler (humoral immünite, hücresel immünite, sitokinler), melanosit anormallikleri, keratinosit dejenerasyonu, nörolojik faktörler, enfeksiyonlar ve varolan bu faktörleri tetiklediği düşünülen emosyenel stres üzerinde durulmaktadır.

Farklı şekillerde görülebilen bu dökülmelere genellikle tırnak bozuklukları da eşlik etmektedir. Saç ve kıl dökülmeleri şekil ve tutulan bölgelere göre şu türlere ayrılmaktadır;

Yamasal AA; oval veya dairesel dökülme,
Retiküler AA; ağ biçiminde dökülme,
Ofiasis; parietal-temporal-oksipital bölgelerde dökülme,
Ofiasis inversus (sisaifo); parietal bölgelerdeki dökülme,
Diffüz Alopesi; saçlı deride diffüz olarak kıl yoğunluğunda azalma,
Madarosis; kaş ve kirpiklerin birlikte dökülmesi
Alopesi totalis; tüm saçlı deri, sakal, bıyık, kaş ve kirpik dökülmeleri,
Alopesi universalis; bütün saç ve vücut kıllarındaki (aksilla ve pubis de dahil) dökülmeleri tanımlar

Alopesi kıl kaybı için kullanılan genel bir terimdir. Alopesi areata ise her yaşta görülebilen saç kaybının yaygın bir sebebidir. Hastalık sakal, kaş ve kirpikler, vücut, kol ve bacaklar gibi kıl bulunan her yeri etkileyebilmekle beraber, genellikle saçlı deride küçük, madeni para büyüklüğünde, yuvarlak kel alanlara sebep olur.

Bazen saçlı derinin tamamını tutabilir (alopesi totalis) veya saçlı deri ve vücut kıllarının tamamında da kayıp olabilir (alopesi universalis). Saç kaybının ne kadar olacağını önceden bilmek mümkün değildir. Tipik alopesi areatada kılların yeniden büyümesi aylarca bazen yıllarca zaman alabilir, fakat bu da garanti edilemez.

Yeni çıkan saçlar bazen beyazdır, en azından ilk seferde beyaz saçlar büyür. Alopesi totaliste ve alopesi universaliste kılların yeniden tam olarak büyüme olasılığı düşüktür. Hastalıkta saçlar dökülür, çünkü etkilenen bireylerin kıl folikülleri, bağışıklık sistemi tarafından hastanın kendisinin olarak tanınmaz ve yabancı olarak algılanarak reddedilir (otoimmünite). Bunun neden olduğu, neden sadece belli bölgelerin etkilendiği ve kılların tekrar neden büyüdüğü bilinmemektedir.

Hastalık bulaşıcı değildir, vitamin eksikliği ile ya da yediklerinizle ilgili değildir. Stres, özellikle matem, ayrılma ve kazalar gibi olaylar bazen hastalık için tetikleyici olabilir. Alopesi rahatsızlığında saç kaybı yaşayan bireyler için en etkili çözüm Biofrench protez saç sistemidir. Biofrench sistemi ile doğallığı ve rahatlığı sizlere sunuyoruz.

WhatsApp WhatsApp Uzman Destek